Čínské komentáře

Komunistická Čína zavádí systém kontroly obyvatel, který překonává nejdivočejší sny spisovatelů antiutopických románů: počítačové systémy mají automaticky hodnotit "kvalitu" jednoho každého obyvatele a podle výsledků ho odměňovat nebo trestat. O významu, jaký Čína takzvanému systému společenského kreditu přikládá, svědčí i vyjádření samotného prezidenta státu a generálního tajemníka komunistické strany Si Ťin-pchinga: "Umožní to důvěryhodným lidem cestovat kamkoliv na světě. Na…

Odhaduje se, že v Číně žije kolem 60 milionů křesťanů. Režim omezuje i další náboženské menšiny, například muslimské Ujgury, kteří žijí na západě země. To, že velká část Číňanů velmi pravděpodobně azyl nezíská, naznačují statistiky. ČTK zjistila, že mezi roky 1990 a 2016 získalo tuzemský azyl pouze 17 čínských občanů. Naposledy šlo o šest osob v roce 2014. Přitom mezi roky 1999 a 2006 o azyl žádalo mnohem více čínských občanů než v aktuálním případě. Třeba v roce 2003 české úřady obdržely 854…

Po ekonomické krizi z roku 2008 se znatelně zvýšil počet Evropanů a Američanů, kteří začali žit v Číně. Důvod byl prostý – pracovní uplatnění. Ve své domovině nesehnali práci žádnou, nebo pouze takovou, která neodpovídala jejich kvalifikaci a představě o výši platu. Naopak čínské firmy sháněly schopné lidi, kteří uměli anglicky – učitele, administrativní pracovníky, manažery. Lákavé nabídce neodolala ani řada Čechů. Není se co divit, při nižších životních nákladech si /…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.