Giant Mao statue erected in Tibet

17.04. 2006 Politics
The Chinese authorities say they are putting up a huge statue of Chairman Mao Zedong in Tibet.

The 35-ton memorial is being built to commemorate the 30th anniversary of the former leader's death. It is being erected in Gonggar County, near the Tibetan capital Lhasa, China's state-run news agency Xinhua said. The statue will rise 7m from a 5m pedestal strengthened to withstand earthquakes. Mao Zedong ordered the Chinese takeover of Tibet in 1950. The statue will be the central landmark of Gonggar County's Shangcha square, which covers about 40,000 sq metres, and is scheduled for completion in July. According to the Beijing authorities, the statue of Mao Zedong will be the largest of its kind in China and the first in Tibet. Changsha, capital of Hunan province and Mao's hometown, has donated 6.5m yuan ($811,000; £461,000) towards the cost of the plaza and statue, Xinhua reported. "Many Tibetan people suggested we should have a statue of Chairman Mao to show our gratitude," a local Communist Party official told Xinhua: /:nMixed reaction The BBC's Daniel Griffiths in China says the statue is likely to get a mixed reaction from many Tibetans. From Beijing's perspective, the area has been part of China for centuries. But for many, the Chinese government is an occupying power which has shown scant regard for human rights or for Tibet's unique culture, our correspondent says. Communist troops marched into Tibet in 1950. Nine years later, the region's spiritual leader, the Dalai Lama, fled into exile along with tens of thousands of his followers after a failed uprising against Chinese rule. Since then, China has exerted tight control over the region and this new statue of Mao Zedong is another reminder of Beijing's influence there, our correspondent adds. Source:BBC

Martin Kříž
martin.kriz@cinsky.cz

更多文章

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny,…

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.